Teraryum Nasıl Yapılır?

Teraryum Nasıl Yapılır?
10 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 807 kez okundu.

Teraryum Nedir?

Teraryum, ismi Latince dilinden geliyor. Terra” Latince’de toprak demektir. “Arium” ise “aquarium“, yani akvaryum’dan geliyor. “Terrarium“; toprak akvaryum demektir.

Teraryum Tarihçesi

Anlatılanlara göre 1830‘larda botanik merakıyla ün salmış Dr. Nathaniel Ward, Londra’da yaşıyordu ve şehrin kirli havasından hiç hoşlanmıyordu. Birgün tesadüfen içerisinde torak kalıntısı kalmış kavanozlarda bitkilerin daha rahat yetiştiğini gözlemledi.

Yıllar içinde içlerinde toprak bulunan kavonozlardan daha farklı objelere geçilmiş olup bitki yetiştirmek farklıaşmıştır.

Son yıllarda çalışma tempomuzun yoğun olmasından mıdır doğadan uzak kalıp yeşilden ağaçlara bitkilere özlemimizden midir  nedir bilinmez , bonsai, sukulent, ikebana gibi pek çok yeşil bitkilerden oluşan  teraryum hazır olarak pek çok yerde satılmaktadır. Teraryum yapımını o kadar merak edildi ki teraryumun nasıl yapılacağı ile ilgili  atölyeler, workshoplar giderek yaygınlaşıyor. Biz de sizler için hergünebikombin ekibi olarak teraryum nasıl yapılacağını sizlere anlatacağımız bu yazımızı derledik.

Teraryum Yapımında Kullanılan Malzemeler:

Cam kap: Cam kapağa sahip şekerlikler, büyük boy cam kavanozlar teraryum yapmak için çok uygun kaplardır. Seçeceğiniz muhafaza kabı yeteri kadar derin, geniş ve üzerinin tamamen kapayabilecek bir kap olması önemlidir. Fanus veya eski kullanmadığınız küçük akvaryumlarda da teraryum yapmayı deneyebilirsiniz.

Çakıl taşları: Farklı büyüklükte çalık taşları uygun.

Bahçe eldiveni: Hem ellerinizi korumak, hem de kavanoz üzerinde parmak izi oluşmasını önlemek için ihtiyaç duyabilirsiniz.

Uzun cımbız:Ağızı dar ve çok derin kavanozlarkullanacaksanız uzun bir cımbız işinizi kolaylaştıracaktır. Akvaryum malzemesi satan dükkanlardan ya da internetten satın alabilirsiniz.

Torf: Bahçe malzemeleri satan botanikçilerden, çiçekçi, sera veya fidanlıklardan satın alabilirsiniz.

Sphagnum: Bu malzeme çakıl taşlarının üzerine ekleniyor ve filtre görevi görüyor. Orkide saksılarının dibinde görmü olabilirsiniz. Bu malzeme kendi ağırlığının yaklaşık 20 katı kadar su muhafaza edebiliyor. Yani, teraryumun nem dengesini sağlıyor. Sphagnum’u bahçe malzemeleri satan dükkanlarda, çiçekçilerde veya internette bulabilirsiniz.

Aktif karbon: Kömür kırıntısıdır. Aktif karbon teraryumun havasını temizleyerek, bakteri ve küf oluşumunu engelleyip uzun ömürlü olmasını sağlar.

Fısfıslı bir şişe ve su: Teraryum yapımını tamamladıktan sonra can suyu vermeniz gerekecek. Bunun için fısfısa sahip bir şişe edinin ki suyu eşit miktarda her noktaya dağıtabilin.

Bitkiler: Eğlenceli kısım burda başlıyor! İstediğiniz teraryum bitkilerini satın alın. Sukulent, kaktüs vs. Yosun ve minik yabani bitki örtüleri için park bahçelerin nemli köşelerinden yararlanabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git