Orkide Nasıl Bakılır?

Orkide Nasıl Bakılır?
19 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.052 kez okundu.

Orkide çiçekli bir bitkidir.

Familyası: Salepgiller (Orchidaceae).

Türkiye’ de Orkide Çiçeği yetişir mi?

Evet ülkemizde de orkide çiçeği yetişebilmektedir.

Türkiye’de orkide çiçeğinin yetiştiği yerler: Anadolu bölgesinde orkide çiçeği yetiştirilmekle birlikte kültür şekilleri sera ve çiçek yetiştiriciliği için kullanılan salonlarda yetiştirilir. Çeşitli türleri de Kıbrıs’ın “Beş Parmak Dağları”nda yetişmektedir.

Beyaz, pembe, fuşya, eflatun,mor, mavinin tonlarında , kırmızı renkleri ağırlıkta olan, görünüm olarak son derece güzel, narin ve kırılgan bir çiçektir Orkide. Genelde sevgililer günü gibi özel günlerde doğun günlerinde yıl dönemlerinde karşıdaki kişiye özel olduğunu hissettirmek için alınan en pahalı çiçeklerden biridir. Uzun ömürlüve dayanıklı olması kesme çiçeklerden en çok tercih edilmesine neden olmaktadır.

Peki sevgilimizin, oğlumuzun, kızımızın bizi düşünerek aldığı orkide çiçeğine nasıl bakmalı ve onu ilk günkü kadar nasıl güzel tutmalıyız?

Gelin hep birlikte tüm bu soruların yanıtlarına bakalım.

  • Eğer orkideniz kış mevsiminde size alındıysa, eve gelinceye dek  soğuk havada iyi muhafaza etmelisiniz. Çiçeğin üzerini onu koruyabilecek nayon veya kağıtla kapatabilirsiniz.
  • İlk orkideniz ise çok tomurcuklu ve bikaç tane çiçeği olan orkideler tam size göre.
  • Orkide bakımının can alıcı noktalarından biri de bulunduğu ortamın ısısıdır.Gündüz 20 ila 25; gece 16 ila 17 derece orkide çiçeği için en ideal aralıktır.
  • Gelelim orkidemizin bulunduğu ortamdaki ışığa.Direkt ışık almayan; lakin aydınlık ortamlar tam orkidelere göre. Orkide için ışığın farklı bir yerden çiçeğin üzerine yansıması yeterli olacaktı. Genellikle sabah ve akşam güneş gören cam kenarları tercihiniz olmalı.Güneşsiz günlerde ise orkideniz için floresan ışığını kullanabilirsiniz. Çiçeğin gelişimi için gün içinde 10-12 saat güneş ışığı görmelidir.

  • Orkidenizin yaprakları koyu yeşilve yapraklar yumuşak ise, bitkinin az ışık aldığını; sarıya yakın yeşil renk ve kızaran yapraklar fazla ışık aldığını. Eğer canlı ve açık yeşil yapraklı orkideye sahipseniz doğru yoldasınız demektir.

Orkide Nasıl Sulanmalı?

Daldırma yöntemi; Suyun kök boğazını geçmesine izin vermeden saksı kova içerisine daldırılır.Saksının her yeri ıslanana kadar bekletilir. Sudan çıkarılan saksının suyu süzülür. Saksı altlığında su birikmesi olursa bu su dökülmelidir.

Dökme sulama; Musluğun altında veya sulama için uygun bir kapla üstten sulamadır. Saksı harcı tamamen ıslanana dek sulama yapılır.

Şehir şebeke suları orkideler için genel de uygun değildir.Musluk suyu ile sulama yapacaksanız bir kaç gün güneşte dinlendirilerek klorun gitmesini sağlayabilirsiniz. Eğer saksı harcının üzerin de beyaz renkli tabaka var ise yeni bir su kaynağı bulmanız yararınıza olacaktır.

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git