İZNİK ASKANİA

İZNİK ASKANİA
17 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 440 kez okundu.

Hayallerimde ki mutluluk ; bir çantayı doldurup yola çıkmaktan fazlası değil,   her an yola çıkacakmış gibi hissetmek ve karar verdiğin o anı aklına kazımak. Yine böyle gitme isteği , doğaya karışma sessizleşme isteği duyduğumuz anda çok da uzaklaşmadan gidebileceğimiz bir yerleri ararken karşılaştık İznik Askania ile… Dinlenmek , dinginlişmek, doğayla fısıldaşmak… Düşünmek bile güzeldi tüm bunları.

Derken yola çıkma kararı aldık . Elimizde sadece adresle ve huzur dolma isteğiyle. İstanbul yenikapıdan yaklaşık 75 dakikalık bir feribot yolculuğuyla Yalova ya geçtik. İzniğe giden otobüs firmalarını bulduktan sonra 6 otobüsüyle gitmeye karar verdik ki 2 saat de olsa iskele tarafında biraz dolaşıp Yalovayı tanıyabilelim diye.  Bir şeyler atıstırıp akşam için kendimize sandviç hazırlattıktan sonra otobüse binip büyülü yolculuğa koyulduk. Orhangazi – iznik yolu üzerinde yaklaşık 35-45 dakika gittikten sonra hedefimize ulaştık. İznik gölü kenarına kurulmuş bungalov ve tomruk evlerden oluşan doğayla iç içe, sadece suyun sesinin olduğu, yüzünü soğuk bir rüzgarın öpüp geçtiği , gittiğin andan itibaren ah burada yaşasam isteğiyle dolduran cennet köşesiyle karşılaştık. ( aralık ayında yapmıştık seyahatimizi)

 

Sabaha ,gölün üzerine kurulmuş iskelede,  üzerinde bir güğüm su, çaydanlık olan harıl harıl yanan bir soba kenarında, sevginize muhtaç kedilerle  harika bir kahvaltı yaptık. Planımız bütün günü burada geçirmekti. Ama hava şartlarında dolayı konaklamanın bize sunduğu seçeneklerin bazılarından yararlanamadık. Balık tutmayı planlamıştık tutamadık, tekne ile gezecektik olumsuz havadan dolayı gezemedik.  Bizde biraz iznik merkeze gidelim bir kaç hediyelik almış oluruz hem diye düşündük.

 

İznik merkezde her yerde Osmanlı izleriyle karşılaştık, İznik çarşısını dolaştık, 200 yıllık anıt ağaçlara merhaba dedikten sonra  tabi ki evimiz için çini kaselerden aldık:) sonra Askania ya geri dönüp, bahçede yetiştirilen tavuk, horoz, tavşanlarla vakit geçirdik.  Gölün kenarındaki hamaklar salıncaklar hava ne kadar soğuk olursa olsun gel diye fısıldadılar. Evet evet salıncaklar fısıldadı. Bizde kulak verdik onlara. O büyülü an size o kadar çok hayal kurduruyor ki, o kadar güzel şarkılar söyletiyor ki, bir daha gelme isteği, sevdikleriniz alıp gelme isteği onlarla birlikte tüm bu anları yaşama isteğiyle doldurup taşırıyor sizi.

 

 

 

İZNİK ÇARŞI

İşin duygularla olan kısmını geçip anlatmak istersek. istanbul a 2,5 saat uzaklıkta doğayla iç içe , yeşilin mavinin yan yana olduğu ,2 günlüğüne de olsa içine bütün hayallerinizi sığacağı minik bir ev, dalga sesleri, lezzetli yemekler, bol çeşitli bir kahvaltı, sevin beni diye gözünüzün içine bakan kedilerle huzuru şarj edebileceğiniz bir yerle karşı karşıyasınız.

Hiç beklemeyin düşünmeyin ve hemen ufak bir program yapıp yola çıkın. Sizi bu eşsiz manzara karşılayacak İZNİK ASKANİA tüm güzellikleriyle sizi bekliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git