Haftanın Kitabı : 1984 George Orwell

Haftanın Kitabı : 1984 George Orwell
30 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 401 kez okundu.

 

Ünlü bir İngiliz romancı ve denemecisi George Orwell ‘ in belki de en çok okunan romanıdır 1984.

Son zamanlarda ülkemizde de bir hayli rağbet görmüştür 1984.

1984, gerek ülkemizde gerekse çoğu ülkede en iyi distopyalardan biri sayılmakta. Bunun sebebi de bence; Orwell‘ın kurduğu, yazdığı gelecek dünyası. 1984 geçmişin kontrol altına alındığı, zorlayıcı, baskı kuran yönetim süreci, ajanlar, karanlık geçen günler ve tüm bunlara boyun eğen kabullenen insanlardan oluşuyor. Okudukça daha da fazlası olamaz herhalde denilen her satırda, sayfada daha fazlasının yaşandığını görüyorsunuz.

1984,popüler olmasından sanırım büyük beklentilerle başladığınız bir kitap olmaya aday. Ben de okumalıyım diyerek başlayanların sayısı oldukça çok. Okudukça elinizden bırakamadıklarınızdan oluyor bir zaman sonra, puntolarının küçüklüğü sık satırlar, az paragraf başları gözünüzü korkutamıyor açıkçası.

Orwell ‘ın son derece zekice kurgulayıp kaleme aldığı 1984 okudukça sorguluyor, düşünüyor bazen de endişeleniyorsunuz. Ana karakter olan Winston başından geçenleri okudukça şaşkınlık yaşayarak elinizden bir şey gelmemesine üzülür durumda kalıyorsunuz. Winston yaşadığı duygusal hazlar o kadar içten anlatılmış ki kitapta sanıyorum benim en çok sevdiğim yönü buydu Orwell ‘ın. Kiraladığı o odada düşünceleri, ufak şeylerden bir parça özgürlükle nasıl mutlu olduğundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Hatta bu günümüz dünyasında elimizde olanın kıymetini bildirebilecek kadar da gerçekçi.

Ben, 1984 kitabını zevkle okudum ve George Orwell okumaya 1984‘le devam ettim.

Okuyalım, okudukça paylaşalım, paylaştıkça çoğalalım.

Çevirmen: Celal Üster
Kapak: Utku Lomlu
Yayın Tarihi 2016-11-17
Orjinal Adı Nineteen Eighty-four
ISBN 9750718533
Baskı Sayısı 57. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git