Haftanın filmi Midnight in Paris

Haftanın filmi Midnight in Paris
31 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 351 kez okundu.

Bir film izlediğiniz de  içim ısındı , ruhum okşandı, yüzüme kocaman bir gülümse oturdu, onlar ne güzel karelerdi, filmin müzikleri tenimi okşadı geçti  gibi cümleler kuruyorsanız Woody Allen  ile karşı karşıyasınız demektir. Şimdi içinde Woody Allen dokunuşlarının olduğu bir film düşünelim. Başrol de hepimizin bir gün gideceğim hayali kurduğumuz Paris. Hem günümüz Paris’ i hem altın çağ diye adlandırılan 1920′  lerin Parisi.  Parise  Owen Wilson , Rachel Mcadams, Marion Cottillard, Katty Bates, Adrian Broddy eşlik ediyor.

Yazar olma hayalleri kuran senarist Gil nişanlısı ile birlikte Parise tatile gelir ve şehre aşık olur. Romanına ilham olması düşüncesiyle gece yarısı tek başına şehirde yürüşe çıkar ve bir anda nasıl olduğunu anlamadan kendisini 1920 lerin Paris’ inde bulur. 1920 lerin Parisi, entellektüel isimlerin hararetli tartışmaları, partileri , hayran olduğu yazarların ,şairlerin, ressamların, yönetmenlerin arasında bulur kendini.  Ernest Hemingway den  Salavador Dali ye, Eliot dan Gertrude Stein’a bir sürü ünlü isimle; tanışır ilham verici , eğlenceli davetlere katılır. Tüm bunların hayalden fazlası olduğunu düşününce ve hazır büyük romancı Hemingwayla tanışmış iken ona yazdığı romandan bahseder. Eleştirisini yapmasını ister. Bu sırada bir parti de Picassonun sevgilisi Adriana ile tanışır ve büyüsüne kapılır.

Ertesi gün tüm bu yaşadıklarını nişanlısına anlatır ve nişanlısı hayal gördüğünü ve saçmaladığını söyler. İşin ilginç yanı artık hem şimdi ki hayatta sevdiği bir kadın bir de 1920 lerde sevdiği bir kadın vardır. Gece olup aynı yerden faytonla 1920 lere gider ve Adriana ile caddelerde dolaşıp sohbet ederlerken başka bir fayton yanaşır ve Adrianayla birlikte 19 yy başlarına giderler ve Adriana’nın hayran olduğu ressamlarla tanışırlar. 1920 lerde yaşadığı için hayranlık duyduğu Adrianadan hiç beklemediği bir cümle duyar.  Adriana ya göre onun hayatının altın çağı tam da şuan bulundukları 19 yy dönemidir. İşte tam da burada Woody Allen vermek istediği mesajı çok başarılı bir şekilde seyircisine aktarır. insanın doğasında geçmişe hep özlem vardır. Geçmişin tutkusu , ulaşılmazlığı hayallerimizi süsler. Fakat bir noktadan sonra yeni özlemler doğuracağını görmüştür ve Gil yaşamının mottosunu almıştır. Geçmişin özlemini içinde sıcak tut ve şimdinin tadını çıkar.

Geçmişten günümüze döndüğünde o içindeki geçmiş sıcaklığını nişanlısı ile yaşatamayacağını anlar ve ayrılırlar. Gil Paris de tek başına yürürken yağmur yağar ve ve yeni hayatına doğru yola çıkar.

Hadi şimdi Hemingway , Dali , Eliot ile 19yy, 1920 ve günümüz Parisine seyahat edin. İzin verin içiniz sıcacık olsun, izin verin bu günü asla küçümsemeden  geçmişin özlemi içinizde hep kalsın.

iyi seyirler 🙂

not : Midnight in Paris 2012 yılında en iyi özgün senaryo oscar ödülünü almıştır.

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen : Woody Allen
Senaryo : Woody Allen
Oyuncular: Owen Wilson, Rachel Mcadams,  Marion Cotillard, Katy Bates 
Tür : Komedi, Romantik
Ülke : ABD
Yapım Yılı: 2011

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git