Haftanın Filmi Lion

Haftanın Filmi Lion
19 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 371 kez okundu.

Yılın en görkemli sahne şovlarından biri olan Oscar ödül töreni sayılı bir zaman kala en iyi film adaylarından olan LİON filmini inceledik.

Lion filmi yönetmeni Garth Davis’in il uzun metraj filmi. ayrıca Hindistan’dan avustralya’ ya uzanan ve son derece vurucu gerçek bir yaşam öyküsü. Filmi izlerken bol bol milyoner filmini anımsıyoruz. Saroo rolündeki Sunny Pawar milyoner filmindeki küçük karakter kadar kadar döktürüyor.

Annesi bir taş ocağında ırgatlık yapan 5 yaşındaki saroo ve abisi gudu bir akşam çalışmak üzere trene binerler ve evlerinden 2 km uzaklıkta bir yere giderler. Uyuyakalan saroo yu abisi orada beklemesi için bir bankta bırakır ve hemen geleceğini söyler. Saroo uyanır ve abisini bulamayınca hareketsiz haldeki terene biner daha sonra tren hareket eder ve 2 gün 2 gece boyunca ailesinden kilometrelerce uzaklıkta bir şehire gider. Şehirde konuşulan dil bile farklıdır ve kimseye derdini anlatamaz. Saroonun  çöplerden yemek toplayarak , dilenci çetelerinden bir şekilde kurtularak , cinsel istismardan kurtularak ve umut olacağını umduğu ama tersinin olduğu yetimhanelere bir şekilde yolunun düşmesiyle hayatta kalmasını izliyoruz.

Yetimhanedeyken Avustralyalı bir ailenin kendisin evlat edinmek istemesi Saroo için bir kurtuluş oluyor. İyi eğitim, anne baba sevgisiyle dolu bir hayat, hayatının aşkı bulmuş ,  kendi işine kavuştuğunda yeni sorunları ortaya çıkar.  Aklını kurcalayan o kayıplık hissi, ailesini bulma isteği , 5 yaşındayken kaybettiği ailesinin ne durumda olduğunu çok sık düşünmeye başlaması ve hayaller görmesi onu yavaş yavaş hayattan koparmaya başlar. Bundan sonra tek amacı vardır ailesini arayıp bulmak.

Filmin gerçek bir yaşam öyküsüne dayanması , dünya çocuklarının sorunları açlık , istismar, dilencilik, çocuk işçiler gibi evrensel sorunları işlemesiyle oscar ın kuvettli adaylarından.  Başrol oyuncuları da milyoner filminden aşina olduğumuz Dev Patel, Avustralyalı oscar ödüllü Nicole Kidman, küçük saroo rolüyle Sunny Pawar , baba rolünde David  Wenham ve genç aşık kadın Rooney Mara.

.

Karşınızda dram türünde son derece etkili bir film var. hadi siz de oscar ödüllerinden önce filmi izleyin ve burada hep birlikte eleştirisini yapalım. İyi seyirler 🙂

FİLMİN ADI : Lion

YÖNETMEN : Garth Davis

OYUNCULAR : Dev Patel, Rooney Mara, Sunny Pawar, David Wenham, Nicole Kidman, Priyanka Bose

İMDB PUAN : 8.0

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git