AYAKKABI BAKIMI NASIL YAPILMALI?

AYAKKABI BAKIMI NASIL YAPILMALI?
20 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 528 kez okundu.

 

Neredeyse hepimizin ayakkabı dolabında diğerlerinden daha fazla giydiği bir ayakkabısı vardır. En çok o ayakkabıyı giyeriz ve o ayakkabının hiç eskimesini istemeyiz.

Peki bu nasıl olacak, çok kullanıp ayakkabıyı yeni tutmak mümkün mü?

Ayakkabı bakımı nasıl olmalı?

İşte size bu sorularla ilgili bazı ipuçlarını sunacağım yazımız bu sayfada.

Ayakkabılarımızı ayakkabılığımızda dizip seyretmek yanlış, çünkü onları kutularında muhafaza etmeli ve böylece daha az deforme olmasını sağlayabiliriz. Benim fikrim ayakkabılıkta ayakkabı kutularının hoş görüntü sergilemediği yönde. Düşünsenize dolabı açıyorsunuz içeride sıra sıra farklı renkte ve farklı boyutlarda kutular. Gözünüze hoş gözükür mü? Bence, hayır. Ben bu sebeple şeffaf renge sahip benzer boyutlarda ayakkabı kutuları aldım. Babetlerim için küçük boy, bot ve çizmelerim için büyük boy ve diğerleri içinde orta boy ayakkabı kutuları. Toplu halde alındığında daha ekonomik oluyor. Dolabın içerisinde renk görmek isteyenler için mavi, pembe olanları da mevcut.

Ayakkabılarınızı ayakkabı çekeceği kerata kullanarak giymeye özen gösterin.

Ayakkabılarınızı arkasına basarak giymeyin.

Ayakkabılarınızı kullandıktan sonra havalandırın.

Giymediğiniz ayakkabılarınız, ayakkabının içerisine destek koyarak muhafaza ediniz. Bunun için ayakkabı satan yerlerde ve internet sitelerinde tahta kalıplar satılmaktadır.

Ayakkabılarınızı düzenli şekilde sık sık boyayın.

Çoğu zaman karlı ya da yağmurlu havalarda ıslanan içlerine su çeken ayakkabılarınızı sobanın, kaloriferin yanında kurutmaya çalışırız. Aslında bu ayakkabının ömrünü azaltır. Çünkü ısıdan dolayı ayakkabı yüzeyinde, deride çatlamalar deformeler meydana gelir.

Ayakkabılarımızın üzerinde bulunan çamurları genelde fırçalarız bu da yapılan yanlışlardandır. Bunun yerine nemli bir bezle ayakkabının üzerindeki çamur tabakasını silmeliyiz.

Ayakkabılarımızı parlak şekilde giymek istiyorsak eğer, zeytinyağlı bezle silebiliriz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git